I årets sista landskamp mötte våra damer och herrar Portugal den 11-12 November i Capuchos, ett par mil söder om Lissabon, på golfbanorna Aroeira 1 och Quinta do Peru.
Vi förlorade landskampen med knappa siffror. Slutresultatet blev 11-13. (Längst ner i denna artikel hittar du resultaten, match för match, från de båda tävlingsdagarna.)
Våra damer spelade bäst - som vanligt, är vi benägna att säga. De vann sex av sina matcher under andra dagens singlar. På herrsidan var det istället Portugal som tog sex segrar dag 2.
Eftersom vi låg under med två poäng efter första dagens bästbollar mixed - då var det 3-5 till Portugal - stod sig alltså den differensen även efter dag två.
Nu ska vi packa och åka hem till Sverige och ladda för nästa års landskamp mot Portugal som ska spelas i Sverige i mitten av sommaren, förslagsvis i juli. Då ska vi ta revansch.
/Bosse, Kaija och Morgan (lagets kaptener och lagledare)
------- Kort info om landskampen ----------
Detta var den andra gången vi mötte portugiserna, och vi vann premiären för två år sedan i en relativt jämn landskamp även då.
På denna landskamp är vi åtta damer och åtta herrar i varje lag. Vi spelar bästboll mixed första tävlingsdagen. Alla bästbollsmatcher spelas netto. Andra och sista tävlingsdagen spelar vi singelmatcherna, där de fyra damer och fyra herrar som har lägst handicap i varje lag spelar brutto och övriga spelar netto.
Vi åkte till Portugal med följande laguppställning: Åsa Gingdal, Loredana Petrini Wahlström, Kaija Niemi, Åsa Vagland, Kristina Huusko, Helen Forsén, Carina Larsson, Jeanette Johansson, Kjell Bengtsson, Robin Andersson, Per Pettersson, Dan Markdalen, Jonas Siljeström, Magnus Johansson, Bo Rydén och Hans Axelsson.
På bilderna nedan ser du ett axplock från såväl tävlingsdagarna som inspelen.






.jpg)


